کمک های مردمی درفضای مجازی( بایدها و نبایدها )

کمک های مردمی در فضای مجازی

کمک های مردمی درفضای مجازی( بایدها و نبایدها )

کمک های مردمی در فضای مجازی بایدها و نبایدها

مقدمه :

با گسترش فضای مجازی در زندگی روزمره ما و دسترسی آسان به اخبار و اطلاعات و همچنین سرعت بالای انتقال اطلاعات در این فضا، استفاده از برنامه هایی که به تبادل اطلاعات کمک می کند به سرعت در حال گسترش می باشد.
در حال حاضر استفاده از فضای مجازی در کسب و کارها، فعالیت های فرهنگی، هنری، اقتصادی، جایگاه ویژه ای پیدا کرده که این امر علاوه بر فواید بسیار آن، گاهی دارای مخاطراتی نیز می باشد که نمونه های بیشماری از این خطرات هر روزه توسط پلیس فتا و سایر ارگان های مرتبط اطلاع رسانی می گردد.
در نتیجه استفاده درست از فضای مجازی و مصون ماندن از خطرات آن مستلزم داشتن اطلاعات لازم در نحوه استفاده از این محیط می باشد.در خصوص کمک های مردمی در فضای مجازی، با اندکی کاوش در صفحات تلگرام، اینستاگرام، گوگل و …. به انواع محتواها و اعلانات مختلف برخورد می کنید که نشان دهنده فعالیت فرد،افراد یا گروه ها و همچنین  خیریه های  با مجوز و یا بدون مجوز در حمایت از اقشار کم درآمد، بی بضاعت، بیماران خاص و … می باشد.
تمامی این فعالیت ها در راستای تحریک حس نوع دوستی و ترغیب افراد به مشارکت دراین نوع حمایت ها جهت یاری رساندن به نیازمندان واقعی صورت می گیرد.

استفاده از فضای مجازی برای این گونه اطلاع رسانی ها با توجه به نفوذ و قدرت شبکه های اجتماعی، دارای مزایای بیشماری می باشد که بعضاً منجر به نتایج در خور تحسینی می گردد.

اما در این نوشتار قصد داریم با توجه به تجارب به دست آمده در حوزه کمک های مردمی، موارد و نکاتی را که قبل از هرگونه اقدام به کمک ( اعم از نقدی یا غیر نقدی ) می بایست به آن توجه نمایید را به اختصار شرح دهیم.

در ادامه به بایدها و نبایدهایی که لازم است قبل از اقدام به هرگونه کمک و حمایت بدان آگاه باشید را ذکر می نماییم.

بخش اول : بایدها

تمامی موسسات خیریه می بایست ابتدا دارای شماره مجوز و سپس شماره ثبت باشند.  نکته حائز اهمیت این است که شماره ثبت نشان دهنده مجاز بودن فعالیتی تحت عنوان خیریه نمی باشد بلکه این شماره مجوز است که باید به آن توجه نمایید در نتیجه در صورت برخورد با فعالیتی تحت عنوان خیریه حتماً باید به شماره مجوز دقت نمایید.

تمامی موسسات خیریه پس از دریافت مجوز اقدام به ثبت موسسه می نمایند که پس از ثبت، یک شناسه ملی 11 رقمی دریافت می کنند که اختصاصاً برای همان مجموعه می باشد در نتیجه تمام موسسات مجاز دارای شناسه ملی نیز می باشند.

برای بررسی صحت ادعای موسسات، شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی:www.ssaa.ir مراجعه نموده و در قسمت استعلامات ثبتی – بخش استعلام شناسه ملی، اعتبار موسسه را بررسی نمایید.

تمام موسسات دارای سایت معتبر می باشند که معمولاً با دامنه های org – com – ir ساخته می شوند و در سایت خود اطلاعات، شرح فعالیت، استراتژی و سایر موارد را ذکر می نمایند.               نکته لازم در هنگام بازدید از سایت موسسات خیریه برای پرداخت کمک نقدی این است که قبل از پرداخت هرگونه وجهی ابتدا لوگوی نماد اعتماد الکترونیک  ( e – namad ) را در سایت پیدا کرده که عموماً در انتهای صفحه سایت قرار دارد و بر روی آن کلیک نمایید،   ( مشاهده نمونه درانتهای صفحه اول سایت موسسه ندای فرشتگان سرزمین من به نشانی : www.ngonafas.ir  )    می بایست بلافاصله صفحه ای نمایان شود که حاوی آدرس سایت – تاریخ اعتبار – صاحب امتیاز – آدرس و … می باشد.

نماد اعتماد الکترونیک، نشان دهنده این است که آن سایت دارای مجوز برای گرفتن درگاه بانکی بوده و اجازه تراکنش از سایت را دارد. البته مشروط به اینکه عنوان صاحب حساب یا کارت بانکی دقیقاً مشابه عنوان موسسه (صاحب امتیاز) باشد.

تمامی موسسات دارای شماره حساب بانکی به نام موسسه می باشند و اجازه ندارند به هیچ عنوان شماره کارت یا شماره حساب به نام شخص برای دریافت کمک اعلام نمایند. ( حتی اعضای هیئت موسس، هیئت امناء و یا هیئت مدیره )

بخش دوم : نبایدها

از پرداخت هرگونه وجه یا کالا، به موسساتی که مجوز ندارند خودداری نمایید.

به هیچ عنوان به کارت یا شماره حسابی که به نام فرد می باشد پول واریز نکنید به دلیل اینکه جدای از نبودن نظارت بر عملکرد فرد، شما نیز هیچ راهکار قانونی برای بررسی صحت هزینه کرد و مقدار مبالغ جمع آوری شده ندارید.

در صورت پرداخت وجه به کارت یا شماره حساب شخصی افراد، چنانچه مبالغ جمع آوری شده به هر دلیلی صرف امور غیرقانونی شود (که بر اساس قوانین کشور جرم محسوب می گردند، ) شما نیز ممکن است شریک در جرم محسوب شده و مجبور به پاسخگویی چرایی پرداخت وجه خود باشید. توجه نمایید که در صورت بروز چنین اتفاقی این شما هستید که می بایست در مراجع ثابت نمایید پولی که پرداخت کرده اید به دلیل مشارکت در عمل مجرمانه نبوده بلکه حاصل از اعتماد بی دلیل و عدم آگاهی شما بوده است.

توجه داشته باشید نباید فقط بر اساس عنوان گروه ها یا افراد در فضای مجازی به آنان اطمینان نمایید.  استفاده از عنوان یا هشتک های جذاب، عنوان های مذهبی، عنوان های فرهنگی به همراه کلمه خیریه که عمدتاً در اینستاگرام استفاده می شود را ملاک قرار ندهید. تاکید میکنیم فقط و فقط مواردی مانند شماره مجوز، نماد اعتماد الکترونیکی، شماره حساب یا کارت به نام موسسه را مبنا قرار دهید.

در پایان امیدوارم این مقاله، مفید برای شما جهت دوری از اشتباهات ناخواسته و عواقب آن در فضاهای مجازی در حوزه کمک های مردمی باشد.

** شما می توانید مقالات خود یا مقالات مرتبط با موضوع زنان سرپرست خانوار را برای ما ارسال نمایید تا در صورت موافقت شما در سایت ما با نام شما بارگذاری شود. لطفاً برای ارسال مقاله با ما تماس بگیرید

ضمناً کلیه فعالیت های این خیریه در اینستاگرام به نشانی _ ngonafas قابل مشاهده می باشد.

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *