ویروس کرونا

ویروس کرونا

ویروس کرونا

نشانه های ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری ازمبتلا شدن به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌ و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. البته در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. شروع این بیماری و بیشترین میزان فراگیری آن در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید. شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌ کرونا را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

با کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید. هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. اگر شما به آن‌ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس کرونا هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید. دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید

مطمئن شوید که شما و اطرافیان‌تان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است. قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند.

اگر علائم کرونا را دارید با مراجع مربوطه تماس بگیرید

در صورتی که احساس ناخوشی می‌کنید در خانه بمانید. اگر علائمی مانند سرفه و تنگی نفس را در خود احساس کردید به پزشک مراجعه کنید، از توصیه‌های متخصصین سلامت پیروی کنید. اطلاع دادن به مراکز مربوطه کمک می‌کند که شما را فورا به مراکز درمانی مناسب ارسال کنند. این کار هم برای خودتان بهتر است و هم از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کرده‌اید.

برای پیشگیری ازابتلا به ویروس کرونا از توصیه‌های بهداشتی پیروی کنید

در مورد جدیدترین اطلاعات و اقدامات در مورد ویروس کرونا مطلع باشید و توصیه‌های مراکز بهداشت یا محل کار خود را در مورد اینکه چطور از خود و دیگران در برابر ویروس COVID-19 محافظت کنید، جدی بگیرید.

چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت موارد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر ابنلاء به ویروس کرونا را برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

۱. دستهای‌ خود را مرتب با آب و صابون بشویید و یا با الکل‌ 70 درصد ضد عفونی نمایید. .

۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطل دربسته بیاندازید.

۳. از دست دادن ، روبوسی و هرگونه تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

5- از حضور در مراکز پرتردد و جاهای شلوغ بپرهیزید.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود..درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد. 

بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟    

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی. 

۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید. 

پرهیز از نگرانی و توجه به شایعات در فضای مجازی

نگرانی بی مورد را از خود دور کنید. استرس و نگرانی موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن شما می شود، بنابراین از نگرانی بی مورد دوری کنید. به شایعات در فضای مجازی توجه نکنید، اخبار و وقایع را از مراجع و منابع معتبر و دارای صلاحیت پیگیری نمایید. از دامن زدن به شایعات بی اساس و بی سند بپرهیزید.

آرامش روانی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی دو عاملی هستند که از ما در برابر این ویروس محافظت می نماید.

در پایان، با توجه به شرایط حال حاضر و مشکلات معیشتی بوجود آمده برای هموطنان عزیزمان و بسیاری از کسب و کارها، بیایید کمی مهربان باشیم و با انصاف. اگر صاحبخانه یا صاحب مغازه اید شرایط اجاره نشینها را در این برهه از زمان درک کنید، اگر از کسی طلب دارید در صورت امکان کمی به او فرصت بدهید، نیازمندان را فراموش نکنید.

به همدیگر رحم کنید تا خدا به شما رحم کند.

موسسه خیریه ندای فرشتگان سرزمین من ( نفس )، حامی کودکان معلول و زنان سرپرست خانوار

را های تماس با ما از طریق شماره تلفن و واتس آپ 09201349416

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *